Neretai sakoma, kad erkės yra pavojingiausi gyvūnai Lietuvoje. Ir ne be priežasties, nes šie voragyviai platina itin pavojingą erkinį encefalitą, o Lietuva pagal sergamumo rodiklius pirmauja visoje Europos Sąjungoje.
Erkės – ne tik miškuose
Nors erkių dažniausiai tikimės gamtoje, vis dažniau jos aptinkamos ir miestuose – parkuose, soduose, net gyvenamųjų namų kiemuose. Daugelis miestiečių mano esantys saugūs, tačiau erkės lengvai prisitaiko prie aplinkos ir gali įsisiurbti net pasivaikščiojimo su augintiniu metu.
Pavojinga liga ir jos pasekmės
Erkinis encefalitas sunkiai gydomas, o sveikimas gali trukti iki devynių mėnesių. Trečdaliui pacientų lieka ilgalaikiai liekamieji reiškiniai, o beveik 10 proc. patiria sunkius neurologinius sutrikimus. „Vienintelė veiksminga profilaktikos priemonė – vakcinacija, kurios patikimumas siekia net 98 proc. Skiepytis galima bet kuriuo metų laiku, tačiau palankiausia tai daryti žiemą arba ankstyvą pavasarį, kol dar neprasidėjo intensyvus erkių aktyvumas“, – sako sveikatos sprendimų centro „Antėja“ infekcinių ligų gydytoja dr. doc. Evelina Pukenytė.
Dvi vakcinacijos schemos
Taikomos dvi skiepijimo schemos: įprastinė ir pagreitinta.
- Įprastinė schema: po pirmosios dozės antroji leidžiama po 1–3 mėnesių, trečioji – po 5–12 mėnesių nuo antrosios. Imunitetui palaikyti vėliau reikalinga revakcinacija: pirmoji stiprinamoji dozė – po trejų metų, vėlesnės – kas 3 arba 5 metus, priklausomai nuo amžiaus.
- Pagreitinta schema: taikoma, jei skiepijamasi prieš pat ar jau prasidėjus erkių sezonui. Tuomet antroji dozė skiriama po 7–14 dienų, trečioji – po 5–12 mėnesių nuo antrosios. Apsauga susiformuoja praėjus dviem savaitėms po antrosios dozės.
„Jei žmogus pamiršo pasiskiepyti arba nežino, kiek laiko praėjo nuo paskutinės vakcinos dozės, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju infektologu. Jis patars dėl tolesnės vakcinacijos eigos ir prireikus paskirs antikūnų tyrimą“, – priduria gydytoja.
Apsauga svarbi net ir pasiskiepijus
Nors vakcina saugo nuo erkinio encefalito, svarbu vengti erkių įsisiurbimo, nes jos platina ir kitas ligas. Einant į mišką ar žolėtas vietoves, patariama dėvėti ilgomis rankovėmis drabužius, priglundančias kelnes, kelnių klešnes susikišti į kojines ar batus. Galvą rekomenduojama pridengti kepure, gobtuvu ar skarele.
„Taip pat svarbu naudoti repelentus, kurie atbaido erkes. Grįžus iš gamtos būtina kruopščiai apžiūrėti kūną – ypač pažastis, kirkšnis, kaklą ir kitas šiltas vietas. Drabužius geriausia palikti negyvenamoje patalpoje arba saulėtoje vietoje, nes sausame ore erkės greitai žūva“, – pataria E. Pukenytė.
Skiepas nuo erkinio encefalito – tavo laisvės bilietas į gamtą!
Keliauk, žygiuok ir ilsėkis be baimės, nes skiepai nuo erkinio encefalito – tai veiksminga apsaugos priemonė visiems, kurie leidžia laiką gamtoje, parkuose, sodybose ar mėgsta pasivaikščiojimus su augintiniu.
Pasirūpinkite savimi – atvykite į artimiausią „Antėja“ padalinį ir pasiskiepykite be išankstinės registracijos, nes tik dabar vakcinos kaina – 27,99 Eur.